Prędzej czy później, kontrahent będzie chciał wysłać Ci sumę w krypo - nawet jako prezent. Jesteś na to gotowy?
Dzięki rozwoju techniki i rynku kryptowalutowego, obecnie możemy dokonywać płatności bitcoinem niemal na całym świecie. Można by powiedzieć, że popularny bitcoin stał się czymś w rodzaju uniwersalnej, międzynarodowej waluty. Zakupy bitcoinem możemy dokonywać w sieci, jak i w realnym świecie. Oczywiście wszystko zależne jest od tego, czy sprzedawca akceptuje lub daje możliwość zapłaty tą walutą.
Niewątpliwe, rozwój branży kryptowalutowej, doprowadził przykładowo do powstania specjalnych kart płatniczych, które potrafią konwertować Bitcoin na walutę narodową. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, gdyż sprzedawca przyjmujący płatność nawet nie ma pojęcia, że otrzymał zapłatę BTC. Dzieje się tak dlatego, że otrzymał od razu walutę narodową - tzn. fiducjarną. Płacenie bitcoin-em cechuje się również zaletami: Transparentność i anonimowość.
Zapewne wiele osób pokocha taką formę wykonywania zakupów w sieci. Zatem jak sprawa wygląda z samą płatnością i akceptowaniem płatności tą walutą? Przyjrzymy się dziś również nowym rozwiązaniom w postaci kart płatniczych i aplikacji mobilnych do płacenia BTC.
Zapewne wielu przedsiębiorców chce rozszerzać możliwości swojej firmy. Rozwój w kierunku innowacji i nowych rozwiązań zapewnia uwagę potencjalnego klienta i daje szanse na zysk. Rynek kryptowalut w błyskawicznym tempie się rozwinął i będzie się rozwijał dalej. Dlatego warto jest dać możliwość użytkownikowi, aby dokonywał transakcji w BTC.
Akceptowanie płatności kryptowalutowej jako formy płatniczej jest obecnie bardzo dobrym pomysłem, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć dodatkowych klientów. Takie działania niewątpliwie pomogą nam -na przykład- w rozwoju firmy, jako że działalność podejmująca decyzję adopcji krypto, "z automatu" zyskuje w oczach klientów. Taki klient widzi, że firma jest otwarta na innowacyjne rozwiązania i stawia na rozwój. Jest to też znak, że firma ma do czynienia ze środowiskiem kreatywnych, ambitnych, młodych ludzi, często specjalistów od IT. Dobrze kojarzyć swoją firmę z innowacyjnymi technologiami, postępem, IT i kreatywnością. Hub tego typu związany z firmą często wróży sukces.
A więc jak dodać i zaakceptować taką formę płatności? Dobrym krokiem będzie wybranie najpierw dostawcy internetowego zajmującego się przetwarzaniem płatności Bitcoin, jak i utworzenie konta Bitcoin. Obecnie istnieje kilka witryn, które oferują usługi zarządzania bitcoin-ami, są nimi przykładowo BitcoinPay i Bitpay. Należy jednak mieć na uwadze, że każda z wymienionych firm posiada inne warunki i różne opłaty, dlatego warto wpierw zapoznać się z ofertami każdej z osobna.
Po założeniu konta warto sprawdzić, czy istnieją ograniczenia do transakcji na kwotę do 1000 EUR / miesiąc. Zazwyczaj takie ograniczenia przestaje obowiązywać poprzez podanie danych osobowych, danych konta bankowego w celu weryfikacji i późniejszego łatwego odbierania kolejnych płatności. Jeśli z jakiegoś powodu zależy Ci na anonimowości, po prostu nie przekraczaj limitu. Tak naprawdę, anonimowość, a właściwie jej utrata, to nie jest kwestia, która powinna zmartwić Twoich klientów używających płatności BTC.
Pomimo, że większość kojarzy bitcoina z czymś prywatnym, tak naprawdę, ta waluta jest z założenia pseudo-anonimowa i nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie jej używał jako środka do prywatnych przelewów. Jej cechami jest decentralizacja i ograniczona ilość. Niekoniecznie jest to prywatność, jako że w momencie gdy Twój kontrahent podaje Ci swój publiczny adres, możesz prześledzić całą jego historię transakcji wraz ze szczegółami.
Następnym krokiem powinno być wybranie swojej waluty na jaką chcemy, aby przeliczała bitcoiny, gdy pojawią się na koncie bankowym. Zwykle odbywa się to po wyświetleniu prośby o wykonanie wyboru waluty.
Proces nie jest tak naprawdę ani trochę skomplikowany.
Jeśli już cały etap zakładania konta mamy za sobą, to możemy przystąpić do dalszych kroków. Przykładowo, chcemy zaakceptować płatności botcoin-em na własnej witrynie. Taki BitcoinPay, daje swoim użytkownikom interfejs API, który można zintegrować z niemal większością współczesnych platform, witryn internetowych, jak i z aplikacjami mobilnymi. Mamy do tego nawet stworzony specjalny generator przycisków, dla osób niezaznajomionych z PHP, Python itp. Istnieje też możliwość zintegrowania Bitcoinpay z naszą stroną, a to dzięki pomocy dedykowanych wtyczek. Metoda jest łatwa - pobieramy wtyczkę OpenCart, a następnie przesyłamy ją na naszą witrynę w WordPress i konfigurujemy według potrzeb. Proces jest bardzo łatwy, szybki i dobrze opisany, więc nie będziemy mieli dużo problemów. Niedługo na stronie pojawią się poradniki wyjaśniające ten proces krok po kroku.
Cały proces może się wydawać skomplikowany. Ale tak nie jest, cały etap dodawania płatności bitcoin-em przedstawia się następująco.
- Na wstępie wybieramy naszego dostawcę do przetwarzania płatności bitcoin-em i tworzymy konto
- Usuwamy ograniczenia z konta, dodając dane konta bankowego
- Wybieramy interesującą nas walutę na, którą będą przeliczane bitcoin-y
- Za pomocą kodu źródłowego lub wtyczki łączymy naszą witrynę/sklep z naszym dostawcą (do przetwarzania płatności BTC)
I to koniec, Bitcoiny możemy już trzymać w naszym portfelu lub automatycznie ustawić, aby przeliczało je na walutę narodową. Należy jednak pamiętać, że każdy dostawca przetwarzania płatności ma zupełnie inne warunki płatności, dlatego warto jest bezpiecznie rozejrzeć się po ofertach dostawców nim podejmiemy jakieś działania.
Kiedy otrzymaliśmy zapłatę za pomocą bitocinów, możemy od tej pory trzymać tę kryptowalutę u siebie, czekając na wzrost jej wartości. Możemy też wykorzystać ją natychmiast - wydać. Można byłoby też je automatycznie przeliczyć i wypłacić nasze bitcoiny na konto bankowe. Dobrze jest skonfigurować pod to pewien próg wpłat lub zdefiniować terminy powtarzania wpłat pieniężnych. Oczywiście to nie są jedyne rozwiązania konfiguracji, bo możemy skonfigurować, zautomatyzować w zależności od naszych potrzeb, na przykład firmowych, wpłacanie wypłat na konto pracowników, tworzenie nowych zamówień, a nawet płacenie rachunków (w krajach dających taką możliwość). Niedługo wyjaśnimy jak to robić.
Jak widać, nie jest to wcale proces tak skomplikowany, jak by to się mogło wydawać. Rozszerzanie naszej firmy o płatności bitcoin-em lub inną kryptowalutą może nam zapewnić wielu klientów. Dlatego niewątpliwe warto jest zwrócić swoją uwagę na rynek kryptowalutowy i na tę formę płatniczą. Oczywiście przypominamy, aby nie zapomnieć śledzić kursu bitcoin-a lub innych kryptowalut, a to w celu uniknięcia niespodzianek. Szczególnie to się tyczy osób wykonujących zakupy bitcoinami.
Płacenie BTC w Polsce jest jak najbardziej legalne, a obecnie sporo firm daję możliwość takiej formy transakcji. Przyjmowanie płatności bitcoinem również jest w pełni legalne. Jeśli dokonaliśmy wcześniej całego procesu jakim jest - przykładowo - założenie konta na bitcoinpay-u lub bitpay, i za pomocą wtyczek połączyliśmy naszą witrynę z portalem, to cały proces mamy zasadniczo z głowy, gdyż bramki płatności kryptowalut takie jak bitcoinpay po otrzymaniu wpłaty automatycznie mogą przeliczyć kryptowalutę na walutę narodową. Oczywiście wszystko jeśli dokonaliśmy odpowiedniej konfiguracji, aby tak się działo.
Jeśli na naszej witrynie sprzedajemy produkty za Euro czy PLN, to otrzymamy na konto taką właśnie walutę. Więc nie ma czym się martwić. Można się spokojnie cieszyć przychodami. Proces płatności dla klienta w praktyce nie różni się bardzo od tradycyjnego przelewu. Kiedy ktoś kupuje nasz towar za kryptowalutę i dokona potwierdzenia na swoim e-wallecie, wtedy dochodzi do transakcji. System (poprzednio skonfigurowany, o czym mówiliśmy przed chwilą) automatycznie dokona przeliczenia bitcoinów na walutę naszej witryny lub sklepu. Rozwiązanie to zadowoli obie strony.
To jest sprawa zależna, gdyż aby zapłacić kryptowalutą musimy mieć taką możliwość dostępną od strony sprzedawcy. Jednak opracowano nowe rozwiązania, ale do tego jeszcze dojedziemy. Obecnie ten problem powoli staje się coraz rzadziej spotykany, a to z faktu rozwoju techniki, jak i poszukiwaniu przez firmy nowych grup docelowych.
Współcześnie, za pomocą kryptowaluty jesteśmy w stanie zakupić niemal wszystko. Nawet sama Tesla, słynny producent samochodów elektrycznych, dawała swoim klientom możliwość zapłaty bitcoin-em. W Polsce obecnie coraz więcej firm udostępnia możliwość takiej właśnie formy zapłaty, co świadczy o rozwoju przedsiębiorstw w naszym kraju - ku uciesze klientów. Niestety, dalej ten proces postępuje za wolno, przez co możemy napotkać problem z zakupami bitcoinów w Polsce.
Jednak dzięki postępowi technologicznemu, na rynku pojawiły się specjalne aplikacje mobilne, które wykorzystują QRkody. Za ich pomocą możemy dokonywać transakcji w sklepach stacjonarnych. Alternatywnym rozwiązaniem są specjalne karty płatnicze, przykładowo od firmy Visa. Karty te pozwalają na płaceniem bitcoinem na całym świecie. Sam sprzedawca najczęściej nawet nie wie, że zapłacono mu za usługę lub towar kryptowalutą. Dzieje się tak za sprawą pośrednika, który od razu zamienia bitcoina na walutę, jaka obowiązuje w danym kraju. Niestety, tego typu rozwiązań na rynku jest wciąż niewiele.
Świat się rozwija, wraz z nim technologia, a co za tym idzie rynek kryptowalut. Rozwój ma na celu przede wszystkim ułatwić nam życie i podnieść standardy naszego egzystowania. I tak o to na naszych oczach pojawiają się nowe możliwości na rozwój firm. Bitcoin, do niedawna - bo jeszcze dwanaście lat temu ta kryptowalutą nie była znana - obecnie jest coraz popularniejszą formą płatności na świecie. Skok zainteresowania rynkiem kryptowalutowym spowodował rozwój nowych form płatności w sieci, ale i nie tylko, gdyż powstały nowe rozwiązania. Przykładem są aplikacje mobilne lub karty płatnicze, które umożliwiają nam płacenie kryptowalutą w sklepach stacjonarnych.
Samo jednak danie możliwości zakupu za pomocą kryptowalut, okazuje się bardzo owocne dla nawet początkujących firm, a to z faktu, że klienci lubią innowacyjne rozwiązania i nowe możliwości. Pozostaje nam się cieszyć tym rozwojem i inwestować w przyszłość.